Model WIK


Drugim w kolejności „produktem” projektu „Daily innovators and daily educators in the libraries” (Erasmus+/Partnerstwa strategiczne/Edukacja dorosłych), a zarazem jego osią koncepcyjną i przygotowaniem do myślenia strategicznego o bibliotece jako o miejscu edukacji osób dorosłych jest model biblioteki MIC, czy też po polsku WIK – wielokulturowej, innowacyjnej i kreatywnej.


Jeśli porównamy materiały stworzone podczas realizacji projektu do ścieżek, dróg, linii kolejowych czy autostrad, to Model będzie węzłem komunikacyjnym, w którym wszystkie one się krzyżują, łączą, wzajemnie na siebie oddziałują. Lektura Modelu umożliwia dostrzeżenie związków pomiędzy pojedynczymi działaniami czy rozwiązaniami a wyzwaniami, które stoją obecnie przed społecznościami. W Modelu MIC biblioteka traktowana jest jako przestrzeń społecznie istotnych oddziaływań, które są niezbędnym elementem motywowania osób dorosłych do uczenia się. Oznacza to, że planowanie rozwoju w oparciu o Model MIC, ma służyć rozwijaniu wspólnot lokalnych w szczególności w aspektach związanych z włączaniem społecznym (inkluzją) i integracją społeczności lokalnej.

Planowanie rozwoju biblioteki w oparciu o Model MIC odbywa się w trzech obszarach działań. Obszary działań biblioteki w Modelu MIC to: wielokulturowość, innowacje społeczne i kreatywność. Biblioteka rozwijająca się w oparciu o Model MIC ma w założeniu rozwijać się w każdym z tych obszarów, niemniej rozwój ten może następować z różną intensywnością w każdym z nich. Model służy także ustaleniu priorytetów i strategii rozwojowych w zakresie poszczególnych obszarów.

Fundamentem rozwoju biblioteki, na każdym z jego etapów, w Modelu MIC, są wartości. Model wskazuje dziewięć kluczowych wartości,  wyróżnia także cztery fazy funkcjonowania grup w społeczności lokalnej. Fazę negacji, fazę obrony, fazę akceptacji i fazę integracji. Celem działań biblioteki w Modelu MIC jest osiągnięcie i utrzymanie fazy integracji określonej grupy/grup w społeczności lokalnej. Opisane w Modelu „małe kroki” i „modelowe praktyki”, odnoszące się do poszczególnych obszarów i wartości mogą stanowić inspirację do konkretnych działań lub całych strategii rozwojowych realizowanych przez biblioteki i ich otoczenie.

Model uzupełniają materiały edukacyjne, które opracowane głównie dla bibliotekarzy (ale i dla innych osób zajmujących się procesami uczenia osób dorosłych), mają ich przygotować do pracy z ludźmi znajdującymi się w różnych, niejednokrotnie trudnych sytuacjach życiowych i zachęcić do podjęcia bądź wznowienia działalności edukacyjnej. 

Pobierz model w wersji polskiej

Pobierz tutorial do modelu (w j. angielskim):







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz