Raport

Raport jest efektem naszej półtorarocznej pracy, w trakcie której staraliśmy się w sposób gruntowny przeanalizować działania edukacyjne bibliotek, ich ofertę, skierowaną do osób dorosłych, wyzwania i problemy, również te specyficzne dla danego kraju, a także ich kontekst europejski. Zgromadzone i opracowane w raporcie danych są efektem:
- badania ilościowego i jakościowego przeprowadzonego w krajach partnerskich, na próbie 333 bibliotek (oferta programowa, kompetencje bibliotek, użytkownicy i nie-użytkownicy),
- wywiadów pogłębionych z bibliotekarzami, prowadzącymi działania w obszarze kreatywności, wielokulturowości i innowacji społecznych,
- refleksji z warsztatów i wizyt w bibliotekach, które odbyły się w ramach działań szkoleniowych projektu DIDEL
- analizy dostępnych publikacji, raportów i badań.
Co znajdziemy w raporcie?
W raporcie można znaleźć opis zagadnień, które współtworzą obraz edukacji osób dorosłych prowadzonej przez biblioteki, analizę kompetencji – posiadanych i pożądanych przez bibliotekarzy, by lepiej i efektywniej odpowiadać na ich potrzeby. Podczas przygotowań skoncentrowaliśmy się na następujących wątkach:
1. Jakość życia, jej percepcja w społecznościach lokalnych poszczególnych krajów, w odniesieniu do oficjalnych dokumentów UE oraz raportów badawczych. Rola biblioteki w kształtowaniu jakości życia i integracji wspólnot lokalnych.
2. Biblioteki, ich działalność edukacyjna oraz jej formy i sposoby realizacji. Strategie lifelong learning w poszczególnych krajach projektu. Użytkownicy i nie-użytkownicy bibliotek.
3. Kompetencje bibliotekarzy oraz wyzwania edukacyjne XXI wieku.
4. Polityki edukacyjne Unii Europejskiej.
5. Dobre praktyki w obszarze kreatywności, wielokulturowości i innowacji społecznych.
6. Główne wyzwania, czynniki sukcesów, porażek i zmian.
7. Analiza sektora kultury w krajach uczestniczących w projekcie: na Litwie, Łotwie, w Norwegii i Polsce. Główne czynniki współtworzące środowisko rozwoju dla instytucji kultury.
Rola biblioteki w procesie uczenia się i integracji wspólnot lokalnych
Podczas prac nad raportem staraliśmy się pokazać związki między subiektywnym poczuciem „dobrostanu” oraz czynnikami, które to poczucie kształtują. Badanie Eurostatu z roku 2015 w sposób jednoznaczny udowadnia, że satysfakcja życiowa uzależniona jest od szeregu zmiennych, m.in. możliwości zdobywania wykształcenia, kontynuowania nauki, posiadania i rozwijania kontaktów społecznych, subiektywnego poczucia „znaczenia i wartości” życia jednostki.  Biblioteka w tym kontekście jawi nam się zatem jako idealne miejsce do uczenia się przez całe życie, a jej wspierające środowisko, gdzie każdy jest u siebie, pomaga w nawiązywaniu kontaktów, głębszych relacji, integracji wspólnot lokalnych. Stosunkowo nowym obszarem, częściowo jeszcze niezagospodarowanym są wyzwania związane z niespotykaną dotąd mobilnością ludzi – zarówno pracowników, imigrantów zarobkowych, jak i uchodźców politycznych. Zgromadzone w raporcie treści dość jednoznacznie przedstawiają ogromny potencjał biblioteki nie tylko w procesie indywidualnego uczenia się, ale uczenia się dla budowania fundamentów życia społecznego.
Do pobrania (w j. angielskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz